received 190049461834363 resizeSłowa Cypriana Kamila Norwida z wiersza „Moja piosnka” były mottem wspólnego śpiewania i świętowania 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wolontariusze przygotowali piękne biało-czerwone kotyliony i śpiewniki, które wręczyli seniorom na pamiątkę tego wzruszającego, patriotycznego i radosnego wydarzenia.
W podniosły nastrój wprowadził piękny polonez, który wykonali uczniowie przygotowani przez p. Małgorzatę Chrąchol oraz Dawid Krężel pieśniami o miłości do Ojczyzny, do Polski.
-„ Wiemy, że starsi ludzie mogliby uczyć nas patriotyzmu, odwagi i dążenia do wolności - my w zamian chcemy zarecytować, zaśpiewać , zatańczyć i zachęcić do wspólnego śpiewania, bo tak według nas również kształtuje się patriotyzm” -mówiły prowadzące spotkanie wolontariuszki.
Zespół „Bez nazwy” przy akompaniamencie p. Doroty Krężel zaśpiewał m.in.: „Płynie Wisła, płynie”,„Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”. Te pieśni-to część naszej historii i narodowej kultury- zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca .Wolontariusze pod opieką : p. Iwony Kozak , p. Magdaleny Siwak oraz Anny Horbińskiej, poprzez organizację tej radosnej wizyty, nie chcą dopuścić, aby pozostały dziś tylko w pożółkłych śpiewnikach . Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić cieple uczucia, oddziaływać na serca i myśli kolejnych pokoleń.
Seniorzy nie kryjąc łez wzruszenia, śpiewali piosenki ich młodości. Serdecznie dziękowali i pytali kiedy następne spotkanie. P. Dorota Giżewska, prezes fundacji, ciepłymi słowami podziękowała wszystkim za udział, obdarowując wolontariuszy słodkim upominkiem. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, który towarzyszy nam Polakom w chwilach ważnych, podniosłych ale również pięknych i radosnych.
To było miłe i ciepłe spotkanie pokoleń.