nddp epopeja 000023W dniach 12-23 lipca 2017 roku nasza absolwentka Alicja Siwak i teraz nasz trzecioklasista, Karol Janic, pod opieką Pani Ewy Czajkowskiej wzięli udział w wyjeździe na Ukrainę.

Była to nagroda za zajęcia 2 miejsca w kuratoryjnym konkursie wiedzy o Ukrainie ,,Naddnieprzańska Epopeja’’, które wywalczyli w zeszłym roku. Wyjazd został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Wyruszyliśmy w drogę o godzinie 15:00 z pod Urzędu we Wrocławiu. W Berdyczowie - ukraińskiej miejscowości - byliśmy już w godzinach porannych. Zostaliśmy bardzo miłe przywitani przez tamtejszą młodzież oraz tłumacza, który towarzyszył nam do końca wyjazdu. Zostaliśmy zakwaterowani w internacie tamtejszego liceum.

Każdy dzień był wypełniony po brzegi atrakcjami i zajęciami: uczyliśmy się robić ukraińskie pierogi-warenki, robiliśmy własną ludową wyszywankę, przygotowaliśmy prezenty dla rodziny (w ukraińskim stylu). Zwiedziliśmy muzeum kosmonautyki Siergieja Koroliowa - Ukraińca, który zbudował statek kosmiczny dla Jurija Gagarina. Odwiedziliśmy też muzeum miasta Berdyczowa i okolic. Bardzo ciekawa okazała się wizyta w muzeum Michała Pierogowa - Ukraińca, który jako pierwszy użył znieczulenia. Podziwialiśmy Kijów i park w Umaniu - jeden z największych parków na Ukrainie.

Oprócz zwiedzania mieliśmy dużo rozrywki: wraz z ukraińska młodzieżą łowiliśmy ryby, graliśmy w siatkówkę i koszykówkę. Pokazali nam również ich ulubione zabawy. Próbowaliśmy ukraińskich potraw i specjalności m.in. chałwę, czy słodkości z wytwórni prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Cały wyjazd będziemy wspominać bardzo miło, a szczególnie miłe powitanie i miłe pożegnanie. Ukraińcy to bardzo miły i empatyczny naród.