wykleci 008W 2011 roku w kalendarzu polskich świąt państwowych wpisano Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej.

Tego dnia w całym kraju odbywają się różnego rodzaju inicjatywy, np.: marsze czy biegi ku czci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie został zorganizowany konkurs dla gimnazjalistów n. t. żołnierzy niezłomnych. Nasze gimnazjum reprezentowali: Maksymilian Stachów z klasy IIIb, Kamila Hudomięt  oraz Mikołaj Kraśniański z klasy IIId. Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą z działań wojennych Polaków na Zachodzie w czasie II wojny światowej oraz  szczegółową znajomością sylwetek Witolda Pileckiego,  gen. Tadeusza Komorowskiego oraz Łukasza Cieplińskiego. Dodatkowym atutem naszej drużyny  była świetna współpraca.

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.